Slujitorii Catedralei

S-a născut la data de 6 aprilie 1976 în oraşul Măcin. A absolvit şcoala Generală nr.1 în 1990. Între 1991-1996 a urmat cursurile Seminarului Teologic Kesarie Episcopul din Buzău. A urmat cursurile Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Bucureşti între 1996-2000 şi este licenţiat în teologie.

La data de 3 iunie 2001 a fost hirotonit preot pe seama parohiei Luncaviţa de către Înalt Prea Sfinţitul Arhiepiscop Teodosie al Tomisului.

Din data de 01 iulie 2003 a fost transferat în postul de preot III la parohia Sf. Nicolae din Tulcea. În anul 2004 a înfiinţat Asociaţia umanitară "Aegyssus" de pe lângă Catedrală. Începând cu data de pe 1.10.2008 a fost numit preot paroh.

 

S-a născut la 16 aprilie 1977 în oraşul Măcin. A absolvit liceul "Gheorghe Munteanu Murgoci". Între 1995- 1999 a urmat cursurile Universităţii Ovidius Constanţa, Facultatea de Litere şi Teologie, secţia Teologie Istorie.

La 16 octombrie 1988 a fost hirotonit diacon în Catedrala Arhiepiscopală Sf. Ap. Petru şi Pavel din Constanţa, iar în ziua de 18 octombrie 1998 a fost hirotonit preot în Biserica Sf.Ioan Botezătorul din Constanţa pe seama parohiei Revărsarea cu filiala Spitalul de Stat Tichileşti.

Între 1999-2000 a absolvit studiile aprofundate de la Facultatea de Istorie din cadrul Universităţii Ovidius - Constanţa, la specializarea Istoria şi Civilizaţia zonei Mării Negre în Antichitate şi în Evul Mediu. În 2000 a fost numit profesor la Seminarul Teologic Liceal Ortodox Sf. Ioan Casian - Tulcea, iar în anul 2001 a fost numit preot II la Biserica Sf. Ierarh Nicolae, unde slujeşte şi în prezent, fiind coordonatorul lucrărilor de reparaţie capitală şi consolidare a bisericii, de construcţie a capelei funerare şi a noii case parohiale, ce s-au desfăşurat între anii 2003 si 2008. Din mai 2008 îndeplineşte funcţia de consilier economic al Episcopiei Tulcii.

 

S-a născut la 1 ianuarie 1976, în orașul Galați, în familia Costică și Sofica Palade. A urmat cursurile primare și gimnaziale la Școala Generală nr. 43 din Galați între anii 1982 - 1990. A absolvit Seminarul teologic "Sf. Apostol Andrei" din Galați, în anul 1996.

Pe data de 7 iulie 1997 a fost hirotonit diacon în Catedrala Arhiepiscopală "Sf. Ap. Petru si Pavel" din Constanța, iar pe 14 iulie același an - hirotonit preot la mănăstirea Cocoșu, județul Tulcea, pe seama parohiei Satu Nou si filiala Mihai Bravu. În perioada 1997 - 2004 a fost secretar al Protoieriei Babadag. Profesor de religie între anii 1997 - 2004.

În anul 2002 a absolvit Cursurile pastorale si de metodologie didactica pentru gradul - definitivat. Între anii 2005 - 2006, a fost profesor de muzică la Școala Generală nr. 1 din Babadag. A obținut titlul de licențiate în teologie în anul 2003, susținând sub îndrumarea pr. conf. dr. Alexandru M. Ionita, lucrarea cu titlul "Vechimea Sfintei Liturghii la poporul român".

În perioada 2004 - 2005 a urmat cursurile de master la Universitatea "Ovidius" - Constanța, specializarea Drept canonic. A absolvit în anul 2005, obținând titlul de magister, în urma susținerii lucrării de dizertatie cu titlul "Aplicarea epitemiilor în lumina sfintelor canoane". In anul 2006 a absolvit cursurile pastorale și de metodologie didactică pentru gradul II. Din data de 1 februarie 2010, a fost transferat la Parohia Sfântul Nicolae din Tulcea, pe postul de preot III.

 

 Inapoi la prima pagina